WordPress Hız Optimizasyonu

WordPress Hız Optimizasyonu

wordpress-hiz-optimizasyonu WordPress Hız Optimizasyonu

Sitelerin hızlı olması ziyaretçiler, Google botları açısından büyük avantaj sağladığından seo çalışmalarına da katkısı oldukça fazla olmaktadır. Bu sebeple sitelerinizin donanımsal, yazılımsal ve tasarımsal açıdan daha hızlı olmasına özen göstermeniz gerekir.

Donanımsal açıdan hız : Sunucuya yani hosting özelliklerinize bağlı bir kriterdir. Sunucunuzun yayın yaptığınız ülkede olması bu ping süresini azaltacağından dikkat edilmesi gerekir. Aynı zamanda teknik özellikleri, ram, işlemci, cpu kullanım oranları gibi teknik özellik ve kısıtlamaların olmaması hızı önemli ölçüde etkiler.

Yazılımsal açıdan hız : Sitenizin daha çok sorgu sayısına, veritabanı ilişkilerine ve verileri işlemedeki pratikliğe bağlıdır. Bu sebeple olabildiğince basit yazılımlar hız açısından verimlilik sağlar. Bunlara en basit örneği sorgu bakımından minimum düzeyde yer alan html yazılımları gösterebiliriz.

Tasarımsal açıdan hız : Görsellerin boyutları, css sadeliği, xhtml sadeliği vb. gibi birçok kritere bağlıdır.

WordPress sitelerde, yazılımsal ve tasarımsal birçok hız kriteri eklentiler vasıtasıyla yapılabilmektedir. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir;

Gzippy

Sitelerin html kodlarını %70 – %80 oranlarına kadar sıkıştırarak sayfaların hızlı açılmasını sağlayan öne

kaynak=seohocası.com

By Okan