Türkiye’deki 14 Şehirde Ücretsiz İnternet Hizmeti Sunulacak

Türkiye’deki 14 Şehirde Ücretsiz İnternet Hizmeti Sunulacak

Mark Zuckerberg’in kuruculuğunu yaptığı Internet.org projesine benzer bir girişim de ülkemizde yapılacak. Buna göre Türkiye’deki 14 ile ücretsiz internet hizmeti sunulacak.

Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan DAP eylem planına göre Türkiye’nin özellikle Doğu Anadolu bölgesindeki bazı illere ücretsiz internet hizmeti sunulacak.

Bu plan içerisinde elektronik haberleşme altyapısının olmadığı bölgelerde çalışmalar yapılacak. Yıl sonuna kadar GSM altyapısının olmadığı yerleşim yerlerine mobil haberleşme altyapısı kurulacak.

Doğu Anadolu bölgesinde internet kullanımının az olduğu illerdeki park, müze, meydan gibi noktalara ücretsiz Wi-Fi noktaları kurulacak. Bu sayede insanların hem iletişim teknolojilerine erişim imkanı arttırılacak hem de bu mekanlar arttırılıp daha işlevsel hale getirilecek.

Eylem planı içerisinde Organize Sanayi Bölgeleri’ndeki işletmeler için yüksek kalitede internet erişim imkanının sunulacağı fiber altyapısının da yaygınlaştırılması sağlanacak.

Tüm bu servislerden yararlanacak olan illerimiz; Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli ve Van.

Kaynak:webtekno.com

 

By Okan

1 Comment

  1. Fatih Özgölet  /  3 Mayıs 2015, 12:46 Reply

    Verdiğinz bu değerli bilgiden dolayı teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.