Teknoloji dünyasının en büyük hataları

Teknoloji dünyasının en büyük hataları

Aldığı yanlış karar ile 50 milyar dolardan olan girişimci kim? iPod fikrine ret cevabı veren şirket hangisi? İşte teknoloji dünyasının en büyük hataları…

,5Wm3Ru5mxE6HADLjMJ3gGw

Kodak, 1975 yılında filme ihtiyaç duymayan bir makine geliştirmek isteyen mühendise arkasını döndü. Mühendisin teklifi o dönemde saçma bir fikir olarak kabul edilmişti ancak Kodak 2012’de dijitale yenildi ve iflasını açıkladı.

,0pMRRKxLSUyMC-tyfT6r6A

Google’ın henüz yeni yeni ortaya çıktığı dönemde arama motoru devi olan Yahoo, Google’ı kolayca sayın alabilirdi. Ancak şimdi Google’ın değeri 500 milyar dolar, Yahoo’nunki ise 35 milyar dolar.

,umielKuxH0-olvE5F-LKyQ

Teknoloji dünyası ile haşır neşir olup da Steve Jobs’u tanımayan yoktur. Ancak Apple’ın bir de çok az kişi tarafından tanınan bir kurucusu var: Ron Wayne. 1976 yılında yüzde 10’luk Apple hissesini 1500 dolara satan Wayne, bu hisseleri elinde tutsaydı bugün 50 milyar dolarlık bir servetin sahibi olabilirdi.

,p1jFjAjQ1ECyK6HhoHjY-Q

RealNetworks isimli şirket iPod fikrini sunan Tony Fadell’i tabiri caizse kapı dışarı etmişti. Fadell’in projesine yeşil ışık yakan Apple, milyonlarca iPod satarak ciddi bir gelirin sahibi olmuştu.

,aRWXMGvlYE6TbyZlXEM4aQ

Steve Jobs, kendi kurduğu şirket Apple’dan kovulmuştu, Steve Jobs’un olmadığı yıllarda beklentileri karşılayamayan şirket, 2’nci Steve Jobs döneminde büyük bir çıkış yakaladı.

,IXqBbhNl6UabAKdhDJ6YRA

1990’lı yıllarda Sony ve Nintendo bir oyun konsolu için güçlerini birleştirmişti. Sonradan çıkan bir anlaşmazlık sonucu projeye son verildi. Daha sonra Sony, PlayStation’ı üretti.

,jo0UlCUZxUePD2OhgcGPVg

Alexander Graham, 1876 yılında patentlerini Western Union’a teklif etmişti. Şirket bu teklifi redderek tarihi bir fırsatı tepmiş oldu.

,A1cuUcRtuE2KZj4ws-W1rQ

2000 yılında Blocbuster, Netflix’i 50 milyon dolara satın alabilirdi, ancak yapmadı. Bugün Netflix sektörünün en değerli şirketi.

Kaynak:ntv.com.tr

By Okan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.