NASA uyardı! Başımıza taş yağabilir

NASA uyardı! Başımıza taş yağabilir

25-subat-dunya-goktasi-carpacak-Zakharovich-4-650x365Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ‘2015 BN509’ isimli asteroid için uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz haftalarda Dünya’yı teğet geçen göktaşı 2015 BN509 bir gün gezegenimize tehdit oluşturabilir. Uyarı NASA’dan geldi.

NASA’dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu asteroid gelecekte gezegenimiz için bir tehdit oluşturabilir.

200’E 400 METRE BOYUTUNDA
200’e 400 metre boyutunda olan, başka bir deyişle New York’un en ikonik yapılarından biri olan Empire State’ten büyük. Peki gezegenimiz olası bir asteroid çarpmasına kadar ne kadar hazırlıklı?

Bu senaryoya Asteroid’i ‘potansiyel tehdit’ kategorisine koyan NASA’dan cevap geçtiğimiz aylarda gelmişti. Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, NASA’ya göre, böylesi bir durumda geleceğimiz hiç de parlak değil.

MÜDAHALE EDECEK SÜRE OLMAYABİLİR
Gezegenimizin göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı uyarısında bulunan NASA çalışanı Dr Joseph Nuth, American Geophysical Union’ın toplantısında yaptığı konuşmada sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğinin altını çizmişti.

En büyük sorunun insanlığı böyle bir durumda ne yapacağına dair kesin bir yol haritasının bulunmaması olduğunu belirten Nuth, bu denli bir riskin her an gerçekleşebileceğinin altını çizmiş ve bir de öneride bulunmuştu.

Nuth’a göre, bu riski ortadan kaldırmanın en garanti yolu uzaya tek görevi gezegenimize çarpması muhtemel asteroidleri inceleyecek bir araç göndermek.

Yeterli ödeneğin ayrılması durumunda bu aracın bir yıl içinde göreve başlayabileceğini belirten Nuth, söz konusu aracın gezegenimize çarpma olasılığı olan asteroidleri durdurabilecek kapasitede de olacağını sözlerine eklemişti.

Kaynak:internethaber.com

By Okan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.