Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir

mesleki-yeterlilik-belgesi

Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir, nasıl alınır, nereden alınır, Mesleki Yeterlilik Belgesi veren kurumlar (firmalar) , Mesleki Yeterlilik Belgesi sorgulama, Mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu gibi birçok konuda size bilgi vereceğiz. 

Mesleki YeterlİLİk Belgesi nedir?

Mesleğin öngördüğü mesleki eğitimi almış ve ardından yapılan sınavlarda başarılı olmuş kişilere verilen belgedir. Günümüz Türkiye’sinde bu belgeye verilen önem günden güne önem kazanmaktadır. Şirketimiz ise bu uygulamayı en iyi şekilde sürdürmekte ve birçok insanı bu belgeyi almaya teşvik etmektedir. https://www.artunbelgelendirme.com.tr/mesleki-yeterlilik-belgesi-nedir

Meslekİ Yeterlilik Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeyi almak isteyenler ilk önce belge almak istedikleri mesleğe ait yeterliliği olan bir kuruluşa başvurması gerekmektedir. Bu kuruluşlara mesleki yeterlilik kurumu sitesinden ulaşabilirsiniz. Şirketimiz bu konuda başvuran herkese yardımcı olmakta ve başvuruları değerlendirmektedir. Başvuru ardından başvurusu değerlendirilen ve onaylanan adaylar hem teorik hem uygulamaya dayalı mesleki yeterlilik sınavına tabi tutulur. Başarılı olan adaylara Mesleki Yeterlilik Belgesi verilir. Nitelikli ve belgeli iş gücünün gittikçe önem kazandığını ve işverenin nitelikli ve belgeli işçiler tercih ettiğini göz önünde bulundurursak hem işsizler hem de elinde belgesi olmayan çalışanlar için bu belge hayati bir önem kazanmaktadır. Yani bu belge alındığında fırsatları da beraberinde getirmektedir. Özellikle son yıllarda yaşanan iş kazalarından sonra gereken önlemlerin alınmadığı ve belgesiz işçi çalıştırıldığı tespit edilmiş ve buna yönelik denetim daha da artırılmıştır.

https://www.artunbelgelendirme.com.tr/mesleki-yeterlilik-belgesi-nasil-alinir

Mesleki Yeterlilik Belgesi şu anda 143 mesleğe yönelik verilmekte ve bu belgeye sahip olmayanlar bu mesleklerde çalışamamaktadırlar. Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ 25 Mayıs 2015 tarihli ve 29366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.Bu kapsamda söz konusu tebliğ ekindeki listede belirtilen mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu hale getirilmiştir. İşbu Tebliğin yayım tarihinden itibaren on iki ay sonra MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler bu mesleklerde çalıştırılamayacaktır.

Bireyler Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ilgili ulusal yeterlikte yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarında teorik ve uygulamalı sınavlara girerek başarılı olmaları halinde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanırlar.

Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmayan durumlar nelerdir?

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre ustalık belgesi almış olanlar ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı meslekî ve teknik eğitim okullarından ve üniversitelerin meslekî ve teknik eğitim veren okul ve bölümlerinden mezun olup, diplomalarında veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi şartı aranmaz.Tehlikeli ve çok tehlikeli işler sınıfında olup Bakanlıkça yayımlanacak tebliğde yer alan mesleklerde MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunlu olacaktır. Belge zorunluluğu getirilen mesleklere ilişkin belge masrafı ile Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek miktarı geçmemek üzere sınav ücreti İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanacaktır. Bakanlar Kurulu kararı henüz oluşturulma aşamasında olup, yayımlanmasını müteakip kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Yönetmeliği

Bu Yönetmeliğin amacı; ulusal mesleki yeterlilik sisteminin kurulması ve işletilmesi için; teknik ve mesleki alanlarda ulusal yeterliliklerin belirlenmesi, ulusal yeterlilik çerçevesinin oluşturulması, sınav ve belgelendirme esaslarının belirlenmesi, belgelendirme kuruluşları ile eğitim akreditasyon kuruluşlarının ulusal meslekî yeterlilik kapsamında yetkilendirilmesi ve eğitim ve öğretim kurumlarının akreditasyonuna ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

MESLEKÎ YETERLİLİK, SINAV VE BELGELENDİRME YÖNETMELİĞİ

https://www.myk.gov.tr/index.php/tr/meslek-yeterlilik-yonetmelik

Mesleki YeterliLİK Belgesİ Sorgulama

Aşağıda linkini payşaştığımız siteden ; kendinizin veya kimlik bilgilerini girerek başka birinin Mesleki Yeterlilik Belgelerini ve son durumlarını, varsa muafiyetli (sınavsız) belge başvurularının sonuçlarını sorgulayabilirsiniz.

https://www.artunbelgelendirme.com.tr/mesleki-yeterlilik-belgesi-sorgulama

Hangi mesleklerde “Mesleki Yeterlilik belgesi zorunluluğu aranacak? Belgesi olmayanlar için geçiş süreci ne kadar sürecek?

Tebliğin yayım tarihinden itibaren 12 ay içinde bireylerin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesini almış olması gerekmektedir. 12 aydan sonra bu Kanunda düzenlenen esaslara göre, MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi olmayan kişiler çalıştırılamaz. 25/05/2015 tarihinde resmi gazetede Bakanlıkça yayımlanan ilk tebliğde yer alan 40 meslek ile başlayan belge zorunluluğunun Kurumca standardı hazırlanmış diğer tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan mesleklerde de peyderpey devam etmesi beklenmektedir.

4 Comments

 1. Okul Temizliği  /  1 Mayıs 2018, 12:00 Reply

  Okul Temizliği bildiğiniz gibi çok önemli ve hassas bir konu. Çocuklarımızın ve gençlerimizin sağlığı herşeyin başında geliyor. Acaba okul temizliği konusunda da mesleki yeterlilik belgesi almak gerekli midir? Temizlik elemanı olarak çalışacak personel bu belge olmadan çalışabilir mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

 2. Uğurmumcu Halı Yıkama  /  19 Ağustos 2018, 21:55 Reply

  Mesleki Yeterlilik Belgesi artık zorunlu bu bakımdan Halı Yıkama sektöründe de kullabilir diye düşünüyorum. Uğurmumcu Halı Yıkama olarak inşallah myk tarafından onay çıktığında bizler de firma olarak çalışanlarımıza bu belgeden almak isteriz. Uğurmumcu mahallesinde kaliteli ve uzman kadromuzla bölge halkına en iyi hizmeti vermekten gurur duyuyoruz. Sizler de halılarınızı yıkatmak isterseniz firmamızla irtibata geçebilirsiniz.

 3. Mesleki Yeterlilik Belgesi Nedir?  /  25 Ekim 2019, 00:37 Reply

  Mesleki yeterlilik belgesi nedir, nasıl alınır, nereden alınır gibi soruların cevaplarını bizimle paylaştığınız için teşekkürler. MYK belgesi aldıktan sonra sorgulama yapmamız için e devlet sitesini kullanabilirsiniz. 2019 Ekim ayının başında 26 meslek daha zorunlu oldu. An itibariyle mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirilen mesleklerin sayısı 143’e yükseldi. MYK belgesi almak için yazılı ve uygulama sınavına girmek gerekir. Eğer bu sınavlarda başarılı olunursa myk belgesi almaya hak kazanıyorsunuz. Herkese myk belgesi verilmiyor bunun bilinmesi lazım.

 4. İnşaat Sonrası Temizlik  /  25 Ekim 2019, 00:43 Reply

  Ev Temizliği, Ofis Temizliği ve İnşaat Sonrası Temizlik işlerinde çalışan personellerimiz için mesleki yeterlilik belgesi aldık. Güvenli çalışmanın yolu işinin ehli olmaktan geçiyor ve myk belgesi ile insanlar işinde bilgili, tecrübeli ve uzman olduklarını kanıtlayabiliyorlar. bilgilendirme için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.