Facebook, yapay zeka kullanarak intihara meyilli kişileri tespit edebilecek

Facebook, yapay zeka kullanarak intihara meyilli kişileri tespit edebilecek

Facebook, intihara meyilli olan üyelerini belirlemek ve yardımcı olmak için yapay zeka teknolojileri kullanmaya başladı.

,fjfGF87Hx06ZbJsNxGXlLw

Dünyaca ünlü sosyal ağ Facebook, kullanıcıların mesajlarındaki uyarı işaretlerini ve arkadaşlarının yanıt olarak bıraktığı yorumları tespit edebilen algoritmalar geliştirdi.

Facebook’un insanlardan oluşan inceleme ekibi tarafından onaylanan kişiler, kendine zarar verme riski olan kişilere yardımcı olmanın yollarını sunarak destek olmaya çalışacak.

,4YIAuN_vsEuOh3eE0bbPTAFacebook’un yapay zeka teknolojileri şu an ABD’de test edilmekte. Geçtiğimiz ay içerisinde Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg yaptığı açıklama ile, mesajları değerlendiren yapay zeka teknolojilerinin, teröristleri ve sakıncalı içerikleri tespit edebileceğini ifade etmişti.

,WZYG8gRwykO-Fdxq8K1T_g

Facebook, yeni hedefinde ise intihar riskine sahip olarak değerlendirdiği kişileri, Messenger uygulaması üzerinden ABD’li ruh sağlığı destek organizasyonlarına yönlendirerek yardımcı olmayı planlıyor.

,DgYtMzy0YkyAHF3TVySOow

Sözcük kullanımlarını değerlendirecek kalıp tanıma algoritmaları, önceki örnekler üzerinden model alarak zorluk çeken kişileri tespit edecek. Örneğin üzüntü,acı, keder belirten ifadeler bir sinyal olarak değerlendirilebilecek.

,4WjlsBayuUeTa6O5rRwTYQ

ABD Ulusal İntihar Önleme Programı direktörü Dr. John Draper, Facebook’un bu çabasını övgüyle karşıladıklarını, fakat nihai yardımın tavsiyeden ziyade yönlendirmeyle sağlanabileceğini açıklıyor.

Draper şu sözleri kullanıyor: “Sıkıntı yaşayan kişilere destek ağını nasıl geliştirebilirsek o kadar başarılı olabiliriz. Fakat bunu insanların hayatlarına müdahil olma hissiyatını vermeden başarabilmeliyiz. İnsanların kişisel alanlarına dikkat etmeki, kişisel dinamikleri iyi değerlendirebilmeliyiz.”

,yMV3PUgRx0-VMV2_ZpU_Pg

Geçtiğimiz aylarda Miami’de yaşayan 14 yaşındaki bir genç kız, Facebook üzerinden canlı yayında intihar etmiş ve bu olay büyük tepki toplamıştı.

Facebook, canlı yayınlar için de, izleyicilerin problemli bir durumla ilgili uyarı gönderebilecekleri uygulamalar üzerinde çalışıyor.

Kaynak:ntv.com.tr

 

By Okan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.