Facebook intihara meyilli kullanıcılar için önlem alacak

Facebook intihara meyilli kullanıcılar için önlem alacak

Facebook dünya üzerinde en çok kullanıcı sayısına sahip sosyal medya platformu, öyle ki Ocak ayının sonunda şirketin aylık 1.39 Milyar aktif kullanıcıya ulaştığını bu bağlantıda sizlere aktarmıştık. Ayrıca platform sürekli gelişmeye ve yeni özellikleri bünyesine de katmaya çalışıyor. Daha önce öldüğünüzde hesabınıza ne olacağını seçme imkanı sunan Facebook bu kez ise intihar etmeye meyilli kullanıcıları bu düşünceden vazgeçirmek için uğraşıyor.

Bu yeni özellik için intihar etmeye meyilli kullanıcının arkadaşlarının da desteği gerekiyor. Eğer kullanıcılar kendine zarar verme ve intihar gibi düşünceler barındıran içerikler paylaşırsa arkadaşları bu durumu Facebook‘a bildirebilecek. Daha sonra Facebook ile ortak çalışan klinik ve akademik ortaklar söz konusu kişi ile iletişime geçerek tedavi etmeyi deneyecek. Ayrıca kullanıcıya raporlandığı da iletilirken insanlarla iletişime geçmesi için de teşvik ediliyor. Yalnızca kullanıcı kabul ederse konudaki uzman kişiler onunla iletişime geçebiliyor.

Yeni uygulama kısa süre sonra ABD’de başlayacak ancak şirket dünya çapında genişletilmesi için çalışmalar yürüttüğünü belirtiyor.

Kaynak:donanımhaber.com

By Okan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.