Cinsellik ve Şiddet İçeren Oyunlara İzin Veren İnternet Kafeler Kapatılacak!

Cinsellik ve Şiddet İçeren Oyunlara İzin Veren İnternet Kafeler Kapatılacak!

Ülkemizde bulunan yaklaşık internet kafe ve sahiplerini ilgilendiren haberimizde, internet kafelere getirilecek olan bazı düzenlemelerden bahsettik. Bu düzenlemeye uymayan internet kafeler, TİB tarafından mühürlenecek.

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı İnternet Dairesi (TİB), yaklaşık 8 milyon insanın gittiği 25 bin internet kafeyi takibe alacak. Ayrıca buralara sertifikasyon zorunluluğu getiren TİB, çocukların yaş gruplarına göre belirlenecek oyunlarda bandrol kullanılmasını zorunlu kılacak. Cinsellik ve şiddet içerek oyunlara izin veren internet kafeler, mühürlenecek.

Kalkınma Bakanlığı, 2015-18 Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı kapsamında, 16 yaşının altındaki çocuklara ve kadınlara özel olacak işletme modellerini ortaya koyacak. İlgili bakanlıkların hazırladığı bu çalışmayla birlikte, internet kafeler hem fiziki hem de hizmet anlamında standartlar getirilecek. Hangi yaş grubunun hangi oyunları oynayabileceği, akıllı işaretlerle belirlenecek.

İnternet kafelere 6 tane çok önemli kriter getiriliyor. Bunlar; aydınlatma, havalandırma, büyüklük, bilgisayar donanım ve yazılım kapasitesi, engellilere uygunluk ve bandrol zorunluluğu.

Oyunlar, belli standartlara uygun olacak şekilde sınıflandırılacak. Örneğin 8 yaşındaki bir çocukla 20 yaşındaki bir gencin oynayacağı oyunlar farklı olacak. Oyun CD’lerinin hangi yaş aralığında oynanabileceğini belli edecek bilgilendirmeler olacak. Bu sayede oyunların çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri minimum seviyeye indirilecek.

İnternet kafeler, belirlenen kriterlere uydukları taktirde otellerde olduğu gibi yıldız sistemiyle puanlandırılacaklar. Kurallara uymayan kafeler ise Telekom’un tuttuğu IP logundan izlemeye alınıp tespit edilecek.

Kaynak:webtekno.com

By Okan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.