Çin dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi oldu

Çin dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi oldu

Çin dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi oldu. Dünyanın en kirli havasına sahip olan ülke, ihtiyaç duyduğu enerjinin çok büyük bir kısmını fosil yakıtlardan elde ediyor.

165250026-olar-energy-plant-800-450-90-s-c1-c-c-640x360

Digital Trends internet sitesinin haberine göre Çin artık dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticisi. Son bir yılda yapılan yatırımlar ile birlikte ülkenin güneş enerjisinden elektrik üretim kapasitesi tam iki katına çıktı. Yapılan yatırımlar ülkeyi dünyada birinci sıraya taşımaya yetti.

Çin Ulusal Enerji İdaresi NEA’nın yaptığı açıklamaya göre ülke 77.42 gigawatt’lık güneş enerjisi üretim potansiyeline sahip. Fotovoltaik paneller ile hiçbir ülkenin yanına yaklaşmadığı enerjiyi üreten Çin, bu kapasitesi ile birlikte büyüklüğünü tekrar ortaya koymuş oldu.

Ancak dünyanın üretim merkezi olan ülkenin enerji ihtiyacı güneş enerjisinden üretilenin yaklaşık 100 katı. Bütün dünya şirketlerinin üretimlerini çok düşük maliyetlerle yapan Çin, maliyetleri düşük tutmak adına doğaya hiçbir saygı göstermiyor. Ülkede enerjisinin çok büyük bir kısmı halen fosil yakıtların yakılmasıyla elde ediliyor. Güneş enerjisinden elde edilen enerji ise toplam enerji üretiminin sadece %1’lik kısmını oluşturuyor.

1 milyarı aşkın nüfusu ve işçilerine ‘1 milyon hayvana sahibim’ diyen patronlarıyla Çin, halen dünyayı en çok kirleten ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin önümüzdeki 3 yılda toplam 110 gigawatt gücündeki güneş enerjisi santrallerini devreye alması da bunda hiçbir değişim sağlayamayacak.

Kaynak=mynet.com

By Okan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.