2017’de SEO Trendleri Neler Olacak?

2017’de SEO Trendleri Neler Olacak?

Arama motoru optimizasyonu ışık hızıyla gelişmeye devam ediyor. 2016’yı yavaş yavaş geride bırakırken önümüzdeki yılın dijital pazarlama ortamını inceleme zamanı geldi.

Geçtiğimiz 10 ay içinde SEO alanında çok sayıda gelişme yaşandı. 2016’nın  öne çıkan trendleri 2017’de de yerini koruyacak ve daha da gelişecek. Google’ın algoritma güncellemeleri işletme sahiplerini diken üstünde tutarken 2017’de yeni trendlerin ortaya çıkması bekleniyor.

Gelecek aylarda dikkat edilmesi gereken birkaç nokta:

Kullanıcı Amacı için Optimizasyon

Anahtar kelime hala önemini korusa da basit kelimeler yazmak basit sonuçlar çıkartır. Günümüzde, tüketiciler tam olarak ne aradıklarını iyi bilmektedirler. Arama motorları da kullanıcının amacını tanımlamada gün geçtikçe gelişmekte. Bu sebeple kullanıcılar artık arama motorlarına daha etkili sonuçlar için veri toplayan tam cümleler ve sorgular giriyor.

 

seo-trendleriMarkaların, 2017’de dijital içeriklerini optimize ederken belirli anahtar kelimelerden ziyade kullanıcı amacı üzerinde durmaları gerekecek. SEO stratejileriniz için aşağıdaki maddeler önem kazacak:

1-     Araştırmak: Kullanıcılar sizin sayfanıza ulaşırken ne arıyorlar? İçeriklerinizin hangi soruları cevaplamasını istiyorlar?

2-     Optimize etmek: Araştırma verilerini toplayıp düzeltmeniz gereken alanı bulduktan sonra sıralamanızı arttıracak değişiklikleri uygulayın. Araştırmalarınızı temel alarak içeriğinizi okuyucunun deneyimini yansıtacak şekilde değiştirerek tüketicinin hikayesini anlatın.

3-     Uyarlamak: Neyin işe yarayıp, neyin yaramadığını görmek için analizleri sürekli inceleyin ki buna göre güncelleme yapabilesiniz.

Zengin Cevap (Rich Answer) ve Snippetler

Hepimiz bir cevap bulmak için Google’ı açarız. Sorgularımıza cevap olarak Google, arama sonuçlarında genellikle doğrudan gerekli bilgiyi diğer yararlı olabilecek siteler, videolar, film ya da etkinlik bilgileri, yorumlar veya belirli günlerle birlikte görüntüler.

Yapısal veri biçimlendirmesi ya da şema biçimlendirmesi web site sahiplerinin arama motorlarının sonuç sayfalarında gelişmiş listeleri elde etmesine yardımcı olabilir. Bu biçimlendirme, arama motorlarının web sitelerinin içeriğini anlamasına yardımcı olur. Bu da bilgileri kullanıcının işine yarabilecek şekilde görüntülemelerini sağlar.

Diyelim ki Google’da köfte tarifi için arama yaptınız. Arama motoru sonuç sayfasında doğrudan cevabın yanında tarifler ile alakalı yorumlar, puanlamalar, pişirme süresi, kalori bilgisi gibi çeşitli snippetler bulunur.

Araştırmalara göre, arama sonuçlarında zengin cevap oranı 2014’ten 2016’ya kadar ikiye katlanmıştır. Eğer bu trend devam ederse, gelecek yıllarda daha büyük bir sayıyla karşılaşabiliriz.

Web sitenize yapısal veri biçimlendirmesi eklemek geniş bir sonuç sayfasına ulaşma, zengin cevaplarda çıkma ihtimalinizi arttırabilir. Kullanıcılar gerekli bilgilere hızlı bir şekilde ulaşmayı severler. Bu yüzden henüz şema biçimlendirmeniz yoksa, 2017’de web siteniz için uygulamayı düşünmelisiniz.

Yazının devamı için bir sonraki sayfaya geçin. ?

1 2
By Okan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.